Osoba ubiegająca się o licencję CPL(A) musi mieć skończone 18 lat.

Przed rozpoczęciem szkolenia do licencji zawodowej CPL(A), kandydat powinien posiadać :

• licencję pilota turystycznego PPL(A);
  • ważne orzeczenie lotniczo-lekarskie klasy 1;
  • nalot 150 godzin jako pilot samolotu;

Szkolenie to składa się ze szkolenia teoretycznego i praktycznego.

Szkolenie teoretyczne obejmuje 250 godzin wykładów w szkoleniu stacjonarnym lub 50 godzin wykładów oraz 200 godzin samokształcenia w szkoleniu na odległość.

Ukończenie teoretycznego szkolenia ATPL(A), upoważnia do rozpoczęcia szkolenia praktycznego do licencji CPL(A)

Szkolenie praktyczne przeprowadza się na samolotach klasy SEP(L) i składa się z dwóch etapów:

• Pierwszy Etap - to (w ilości minimum 15 godzin) loty z widzialnością
  • Drugi Etap - to (w ilości minimum10 godzin) loty według wskazań przyrządów.

Szkolenie musi zawierać minimum 5 godzin wykonywanych na samolocie klasy SEP(L) „complex”.

Samolot „complex” to samolot certyfikowany do przewozu minimum czterech osób.

Kandydat nie posiadający uprawnienia do lotów nocnych na samolotach dodatkowo musi odbyć co najmniej 5 godzin szkolenia w lotach nocnych.

Po ukończeniu szkolenia w locie i spełnienia stosownych wymagań dotyczących doświadczenia kandydat przystępuje do państwowego egzaminu praktycznego LKE. Po pozytywnym zdaniu egzaminów Urząd Lotnictwa Cywilnego wydaje licencję CPL(A).